تبلیغات
حقوق بشر و محیط زیست - بندرآستارا

اسماعیل اسدی دارستانی شهروند خبرنگار 1376 /eadnews.com /www.astaranews.com

بندرآستارا

بندر آستارا از باستان تاكنون با تصاویر

1-بندر آستارا از زمان هخامنشیان وجود داشته است  و عکس فوق این موضوع را ثابت می کند

بندر آستارا از زمان هخامنشیان وجود داشته است  و عکس فوق این موضوع را ثابت می کند.. بنابر ساناد مدارک آستارا  بندر بوده و قبل از درست کردن بندر شهر آستارا  و بندر بلیان ( کوههای کانرود ) بوده واسناد ومدارک و بقا بندر باستانی آستارا در آنجا بود اما در زمان صفوی و قاجاریه بندر آستارا در ساحل استارا بوده  و زمانیکه  بندر انزلی بنا به  کدورت های زمان بندر آستارا  آستارا را از عمد از رونق انداختند  و سکله را نابود کردند… عکس توسط مرحوم حسین محسنی عکاس معروف آستارایی گرفته شده است ووسط فرزندش فیروز محسنی عکاس معروف در حکیم نظامی آستارا  هدیه شده به خبر نگار فارس  و استارا نیوز

 اسماعیل اسدی دارستانی  خبر نگار فارس در آستارا

2- درزمان رضاشاه  پهلوی بخاطر جنگ سرد غرب و شرق  و احتمال خطر شوروی كه سیاست آن زمان در مرز تاسیسات مهم را جمع آوری كردند... امكانات بندر آستارا به بندر انزلی ارسال شد  و بندر انزلی به رونق افتاد و اسكله چوبی  و خط آهن از اسكله روبروی  گمرك كنونی كنده شد.

3- دكتر شاپور مرحبا ( سه دوره نماینده بندر استارا ) با سعی و تلاش و رایزنی زیاد ( باكمك فنی و كارشناسی فیروز توشه  و آستارایی اصیل و متخصص ) در سال 1371 خورشیدی در مجلس بندر چند منظوره آستارا را بودجه اش را تصویب و رسما آستارا با سعی و تلاش و كوشش دكتر شاپور مرحبا برای آولین بار بعداز برداشته شدن اسكله چوبی آستارا دارای بندر چند منظوره شد و هما كنون با سعی تلاش  دكتر صفر نعیمی همرزم هشت سال دفاع مقدس   كه نماینده استارا در سال 1390 شد راه وی را ادامه و در صدد پیشرفت بندر می باشد...این بندر چند منظوره یادگار دكتر شاپور مرحبا فرزند اصیل و انقلابی آستارا است ...

4- دكتر شاپور مرحبا همزمان در سال 1371 پی گیر  منطقه ویژه اقتصادی آزاد آستارا  بود  كه منطقه ویژه اقتصادی آستارا یادگاروی می باشد  و اگر كم كار ی نمایندگان و مسئولان بعداز ایشان بود حالا آستارا  قبل بندر انزلی منطقه ازاد تجار یبود و آستارا مستحقق منطقه آزاد  تجاری بود  و دكتر مرحبا در سال 1371 كمیسیون ویزه منطقه ازاد آستاراغ را در مجلس ایجاد كرد كه متاسفانه نا تمام بود  و طرح دیگر وی منطقه ویزه اقتصادی بود كه در زمان نماینده اسبق دلق پوش تصویب اما تاكون اجرایی نشده است و در گیلان ارداده ای برای ایجاد  منطقه ویژه اقتصادی آستارا نیست .. زمینهای مورد نظر و تعریف شده توسط یغماگران زمین  و ساحل تصرف و یا ویلا و خانه ساخته شده یا دروسعت زیاد با سندسازی در داخل حیات وحش سند گرفتن و برق و اب و.. و این جای تعجب است ...چطور و چگونه من نمی دانم ..بیشتر نمی نویسم چون فردا حال و حوصله محاكمه ندارم چون زمین خواران  و یلا سازان غیر قاونی درمحوطه زمین منطقه ویزه گردن كلفت هستند ..من هم یك انسان تنها و بدون حامی هستم...

 دكتر محمد علی  هالو...../درد نیوز /عقاب سفید /dardnews.ir
---------------------

معرفی شركت صاحب امتیاز و اداره ككنده بندر آستارا

سابقه شرکت کاوه در بندر آستارا   (نقشه)

در سال 1388 این شرکت طی قرارداد بلند مدت 40 ساله با سازمان بنادر و دریانوردی، ساخت و بهره‌برداری از بندر آستارا با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد ریال را در فاز اول آغاز نموده است. که در فازهای دوم و سوم این مبلغ به 750 میلیارد ریال بالغ خواهد گردید.

 

 فعالیت شرکت کاوه در بندر آستارا

نوع فعالیت این بندر، کالا، فرآورده‌های نفتی و مسافری بوده و مساحت آن 55 هکتار می‌باشد. ظرفیت کالاهای متفرقه و نفتی این بندر در فاز اول به 5/3 میلیون تن خواهد رسید.

•  ظرفیت اسمی بندر، سالانه 5/3 میلیون تن می‌باشد.

•  اشتغال‌زایی مستقیم: 250 نفر

•  اشتغال‌زایی غیرمستقیم: 1000 نفر

•  مساحت بندر: 000/550 مترمربع

• میزان سرمایه‌گذاری ساخت: 000/000/000/300 ریال (سیصد میلیارد ریال)

AstaraPort

 

نوع فعالیت بندرآستارا

1- کالا

 2- فرآورده‌های نفتی - مسافری

                               آدرس شرکت کاوه در بندر آستارا

 آستارا، میدان نیایش، اداره بندر آستارا

تلفن   : 93-5268190-0182

دورنگار :     5268194-0182

---------------------------------------------------------------------


«شهر باستانی شیروان»/ آستارا

کشف شهر باستانی شیروان توسط خبرنگار فارس و قبلا نیز  ریس حیاطی تاریخچه با تصویر توسط خبرنگار فارس با کمک مدیر کل گمرک استارا شناسایی شده بو.د تاکون سه آثار باستانی و تاریخی در آستارا توسط خبر نگار فارس کشف و شناسایی شده است
توضیح اینکه قلعه سنیدان یا سیروان در خاک اذربایجان واقع شده است  .. و چون شهر شیرئان در زیر خاک و درختان از قدیم تخریب شده  از یاد رفته و حتی اکثریت مردم فقط شهر شنیدان را می شناسند اما از بودن شهر باستانی شنیدان با خبر نیستند .. چون در صفر مرزی است  کسی راغب نیست شهر باستانی شیروان بازسازی و ثبت ملی شود..
———————————————————

 

فارس گزارش می‌دهد
«شیندان» شهری بین نقطه صفر مرزی آستارا و جمهوری آذربایجان

شهر باستانی «شیندان» بدون سیم‌خاردار در نقطه صفر مرزی آستارا و قلعه آن در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد.

خبرگزاری فارس: «شیندان» شهری بین نقطه صفر مرزی آستارا و جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، شهر باستانی شیندان ایران «شهر باستانی شیروان» در روستای مرزی «ونه‌بین» بخش مرکزی آستارا قرار دارد.

حسن شاهور یکی از اهالی «ونه‌بین» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: قلعه شیندان «شیروان» و سه آرامستان از جمله سید طوربه و … دارد.

وی افزود: طبق گفته قدیم‌ها و بزرگان محلی که فوت شدند این شهر و قلعه تا زمان بوده و پس از جنگ بابک خرم‌دین به مرور زمان رها شده است.

این فرد روستایی روی سنگ شهر شیروان به زبان شجری نوشته است و قدیم‌ها می‌گفتند این قلعه و شهر قدمت از زمان ساسانیان انوشیروان دارد.

وی درباره معنای «شیندان» تصریح کرد: شیندان به معنای طلسم و جادو است که به زبان «شجری» نوشته شده و این قلعه در زمان انوشیروان قدمت دارد.

شاهور ادامه داد: عموی بنده قبل از مرگ ۱۰۰ سال داشت و می‌گفت بنده دیواره قلعه ‌شیندان را زمان کودکی دیده بودم و ساختمان‌های باستانی شهر شیندان را دیده بودم و قلعه داخل خاک آذربایجان و شهر داخل خاک ایران در مرز قرار دارد.

وی تصریح کرد: این منطقه مرزی سیم خاردار ندارد و جویندگان زیرخاکی به راحتی رفت و آمد می‌کردند و به همین دلیل قلعه و شهر به مرور زمان تخریب شده است.

این مردم روستای ونه‌بین، اظهار کرد: عده‌ای از مسئولان مدت‌ها قبل آمدند فیلم‌برداری کردند و آنها راهنمایی کردم و مطالب را ثبت کردند.

وی با اشاره به اینکه چهار آرامستان در روستای شیندان وجود دارد، گفت: سه قبرستان این منطقه باستانی است و روی قبر‌های قدیم نوشته باستانی بود که توسط یغماگران زیرخاکی از بین رفت.

شاهور از مسئولان خواست تا دیر نشده شهر باستانی شیندان را ثبت ملی کنند.

به گزارش فارس، شهر شیندان داخل خاک ایران در مرز آستارا است و قلعه آن در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

با توجه به اینکه سیم‌خاردار مرزی نیست قلعه شیندان به طور کلی تخریب شده اما محدوده شهر باستانی شیندان که در خاک و مرز ایران قرار دارد با وجود تلاش یغماگران نوشته‌های شجری آن روی سنگ‌ها هنوز باقی مانده است.

«شیندان» در خط صفر مرزی خاک ایران در آستارا قرار دارد و ردپای کمترین مسئولی در آنجا یافت می‌شود.

—————————-

 

 

قلعه شیندان آستارا  :این قلعه بر فراز قله کوه شیندان یا چیندان بین راه ونه بین آستارا قرار گرفته واز مهمترین آثار تاریخی استارا  محسوب می گردد که سابقه آن به قبل از اسلام میرسداز اتفاقات مهمی که در این قلعه روی داده خاطره تاریخی قیام حمزه خان تالش حاکم آستارا در عهد شاه عباس صفوی می باشد که ذوالفقار خان قارمانلو حاکم  خاین اردبیل مدت نه ماه آن قلعه را در محاصره داشت و حمزه خان با کشتی از راه آستارا به شیروان متواری گشت .

 

همچنین جنگهای عیسی خان و موسی خان مهرانی وپناه بردن میر مصطفی خان تالش ابن میر جمال الدین(قره خان) در عهد آغا محمد خان قاجار به این قلعه را می توان ذکر کرد.

بنای قلعه،سنگی و با ساروج ساخته شده است که قراء حیران و ونبین  – آستارا کاملا قابل رویت می باشد و گویند زمانی محل اقامت و فرماندهی بابک خرم دین بوده ودر سمت غربی قلعه قبرستان قدیمی در بالای تپه در آنسوی تونل قرار دارد که قلعه شیندان مشرف بر آن است و درمقابل دید و تیر رس واقع شده.بنا به روایتی قسمتی از این قبرها متعلق به گبرها(گور قبیر)وقسمتی پا به غرب وسر به شرق دفن شده اند که از آثار قره قویونلو دردوره شاه اسماعیل صفوی می باشد و قبر عیسی خان و موسی خان مهرانی وچشمه معروف جن در آن قرار دارد و ارتفاع آن۱۸۵۰متر میباشد.

 

تپه های باستانی آستارا  زیاد که بعضی از آنها قدمتشان به هزاره سوم پیش از میلاد میرسد . خانه های قدیمی با معماری خاص دوران قاجار و صفویه وقبور زرتشتی و کلیمی(گور قبیرها) و غار بابک خرم دین در فندقلو و قلعه بز(بزه قلعه در لاتون آستارا ) نیز از دیگر آثار تاریخی شهرستان آستارا  می باشد…

 

———————–

ریس حیاطی در مدیریت های قدیم در خصوص تخریب این بنا اقدامهای شده اما مدیر کل گمرک استارا که یک غیر بومی است شدیدا با این موضوع مخالف است و با میراث فرهنگی مکاتبات زیادی کرده که این در آثار ملی ثبت شود .. من هم از این مدیر کل فرهنگی که بفکر احیا میراث فرهنگی  استارا و ایران است تشکر می کنم و اولین بار خبر نکار فارس  خبر و تاریخچه و تصویر این بنا تاریخی را منتشر کرد…

 ساختمان ریس حیاطی /‌اثار ملی ایران

  ساختمان تاریخی ریس حیاطی  در داخل محوطه گمرک آستارا گفت

 بنابر تحقیقات  و استعلام از کارمندان بازنشسته  گمرک آستارا ساختمان در سال ۱۲۰۵ هجری شمسی همزمان با ساخت ساختمان  گمرک ساخته شده است

  ساختمان برای خانه سازمانی و اقامت مدیر گمرک استارا ساخته شده بود و در زبان محلی ریس حیاطی گفته می شد توسط یک بلژیکی ساخته شده است با نقش و معماری اروپایی شرقی و با بام سفالی که مختصص آستارا قدیم بود.

به گفته  مدیرکل گمرک استارا دکتر بخشی : با توجه به اینکه ساختمان تاریخ گویا آستارا  و کشور آست و از آثار ملی است طی مصوبات در گمرک آستارا و نامه نگار ی و پی گیری ویژه از طریق اداره گمرک استارا با نمایندگی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی درخواست  ترمیم  تخصصی ساختمان مطابق معیار سازمان شده است  و برای اینکه صدمه به ساختمان ریس حیاطی  که از اثار ملی است  نشود تحت حفاظت  اداره کل گمرک آستارا می باشد

مدیرکل گمر ک آستارا  تصریح کرد : این ساختمان اوراق هویت ملی و شهرستانی است  و با توجه به قدمت  این ساختمان  بصورت ویژه  امور پی گیریی می شود تا انشا الله  امور ومراحل قانونی مرمت ساختمان را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد

خبرنگار

 -------------------

دبیرستان حکیم نظامی آستارا در سال ‪ ۱۲۸۷خورشیدی با کمک مردم آستارا ساخته شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی کشور شناخته می‌شودمدرسه حکیم نظامی آستارا در مرکز این شهر واقع است که از طرف مردم فرهنگ‌دوست و ترقی‌خواه آستارا در نخستین سال‌های آغاز جنبش مشروطیت در این شهر مرزی بنیاد گذاشته شد.
این مدرسه به عنوان یک مرکز آموزشی و فرهنگی، معلمان، پزشکان، مهندسان، صاحب منصبان اداری، نظامی و فرهیختگان زیادی را تحویل جامعه ایران در طول یک قرن داده است.
یکی از ویژگی‌‌های این مدرسه قدیمی ساختمان بزرگ و حیاط وسیع آن است که از سنگ و آجر ساخته شده و کف و سقف آن از چوب است و بامی سفالین با درب و پنجره‌هایی از چوب دارد.
شومینه‌های چدنی با سوخت ذغال‌سنگ در بین دیوار‌های میانی و مشترک کلاس‌ها با تزئینی زیبا از جمله نقاط دیدنی و جالب این مدرسه قدیمی است.
بازسازی این مدرسه تاریخی که از یک سال قبل آغاز شده اکنون در مرحله تعمیرات و مقاوم‌سازی قسمت بنای ساختمان با حفظ معماری‌های قدیمی آن قرار دارد.
اسماعیل اسدی دارستانی

اسماعیل اسدی دارستانی: متولد 1353 در شهرستان آستارا است. متاهل  و دارای یک فرزند است. نویسنده و محقق/ روزنامه نگار ملی/ درجه دار بازنشسته ارتش/ عضو خانواده شاهد انقلاب اسلامی/ مستند ساز/ از فعالان حقوق بشر و محیط زیست کشور اولین  و بلاگ نویسان  شناخته شده بین المللی /

****************************

کتاب های چاب شده اسماعیل اسدی دارستانی

1-خدمت و مدیریت نظامی از دیدگاه اسلام

2-تا زنده ام بسیجی ام

3-داستانهای آسمانی ایران

4-سرگذشت تالشان

5-بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست

  و چند اثر وی در حال مراحل انتشار است  و در زمانریس جمهور اسبق ممنوع الخروج و بارها محاكمه شده  و مجوز هفته نامه آبادگران ایشان توسط معاونت وزارت ارشاد بعلت عدم صلاحیت و ممنوع القلم بودن رد شد ..در سال 1391 با اینكه دوباره اقدام دوباره رد صلاحیت شد....و كتابه برر سی حقوق بشر و میحط زیست ایشان توسط دولت اسبق و وزارت ارشاد ممنوع الخرید و مطالعه در ادارات و سازمانها شد با اینكه در زمان همان دولت با هزار گرفتاری مجوز گرفته بو.....

هر آمدنی رفتنی دارد و هر انتصابی دارای عزلی. خوشا به حال آنکه در طاعت خالق و در خدمت مخلئق باشد...نه زندگی آنقدر شیرین نه مرگ انقدر ترسناک است که انسان بخاطر آن شرف خود را بفروشد.

علی بن ابیطالب

-------------

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 1 مهر 1396 07:25 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
account it. Look advanced to far added agreeable from you!

By the way, how can we communicate?
foot pain icd 10
پنجشنبه 1 تیر 1396 01:50 ق.ظ
First off I would like to say awesome blog! I had a quick
question which I'd like to ask if you don't mind.
I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out
there. I truly do enjoy writing however it just seems like
the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any
recommendations or tips? Thank you!
http://cristinboniello.hatenablog.com/entries/2015/06/26
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:18 ب.ظ
For hottest information you have to pay a visit world wide web and on web I found this website as a most excellent website for most
recent updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo