تبلیغات
حقوق بشر و محیط زیست - معیار های انتخاب نماینده اصلح در مجلس شورای اسلامی از دیدگاه استاد علی پویا

اسماعیل اسدی دارستانی شهروند خبرنگار 1376 /eadnews.com /www.astaranews.com

معیار های انتخاب نماینده اصلح در مجلس شورای اسلامی از دیدگاه استاد علی پویا

معیار های انتخاب نماینده اصلح در مجلس شورای اسلامی از دیدگاه استاد علی پویا

علی پویا  با اشاره به آیات قرآن و سخنان اهل بیت‌(ع) « تعبد به ارزش‌های اسلامی، امانتداری، علم و آگاهی، پرهیز از تجمل‌گرایی، استقلال‌خواهی و بیگانه‌ستیزی، صداقت در گفتار و رفتار، لیاقت و شایستگی به همراه شجاعت و شهامت » را از ویژگی‌های اصلی یک نماینده برشمرد.  به بیان ویژگی‌های یک نماینده از منظر قرآن و اهل بیت(ع) پرداخت. وی اظهار کرد: به مصداق آیات شریفه «الذین آمنوا و لم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن و هم مهتدون / انعام آیه 82 » و « الذین آمنوا و کانوا یتقون / یونس 63 » و آیات مشابه؛ بنیاد، رکن و پایه جمهوری اسلامی ایران بر اساس دین مبین اسلام و حفاظت از ارزش‌های حیاتی آن شکل گرفته است و اکثریت ملت ایران و رأی‌دهندگان به نمایندگان مجلس، مسلمان هستند.

اهتمام جدی به اسلام و ارزش های الهی و معنوی مهم ترین وظیفه نمایندگان ملت
علی پویا  با بیان این که اهتمام جدی به اسلام و ارزش‌های الهی و معنوی آن به عنوان مهم‏ترین وظیفه نمایندگان ملت است، تأکید کرد: نمایندگان تحت هیچ شرایطی نمی‏‌توانند از این وظیفه مهم تخطی کنند و این ویژگی نه تنها برای نمایندگان مجلس، بلکه برای تک تک مسئولان در حکومت اسلامی ضروری و لازم است چنان که امیرمؤمنان حضرت علی(ع) در نامه‏‌ای به یکی از کارگزارانش می‏‌فرمایند « فانت محقوق ان تخالف علی نفسک و ان تنافخ عن دینک و لو لم یکن لک الا ساعة من الدهر و لا تسخط ا... برضی احد من خلقه، فان فی ا... خلفا من غیره و لیس من ا... خلف فی غیره»؛ بر تو شایسته است که با هواهای نفسانی مخالفت و از دین خود دفاع کنی، هرچند برای تو ساعتی از زندگی نمانده باشد؛ خدا را به خاطر رضایت احدی از مردم خشمگین مکن، زیرا خداوند جایگزین همه چیز می‏شود اما هیچ چیزی جانشین خداوند نمی‌تواند باشد».
اداره جامعه اسلامی امانتی است که از سوی مردم به مسئولان سپرده می شود
معلم  و استاد آستارایی: در تشریح ویژگی امانتداری به عنوان دومین خصوصیت مهم برای نمایندگان مردم، تصریح کرد: امروز، اداره جامعه اسلامى، امانتى است که از سوى مردم به مسئولان سپرده مى‌شود، لذا وظیفه مردم است این امانت را به کسانى که اهلیت و صلاحیت دارند بسپارند و نمایندگان نیز در این زمینه و به مصداق آیات شریفه 8 از سوره مبارکه مؤمنون و 32 از سوره مبارکه معارج که می‌فرماید « والذین هم لاماناتهم و عهدهم راعون » موظف به رعایت این امانت و عهد الهی هستند که در ترجمه این آیات، به خوبی این مفهوم روشن است و قرآن کریم می‌فرماید « و کسانی که امانت‌ها و پیمان خود را رعایت می‌کنند».
ویژگی علم و آگاهی
این تحلیل گر سیاسی تصریح كرد : با برشمردن علم و آگاهی به عنوان ویژگی سوم و مهم یک نماینده مجلس، با محور قرار دادن آیه شریفه 55 از سوره مبارکه یوسف که می‌فرماید « قال اجعلنی علی خزائن الارض انی حفیظ علیم »، اظهار داشت: همان طور که از ترجمه آیه و داستان یوسف پیامبر (ع) برمی‌آید، ویژگی علم و آگاهی در این پیامبر خداوند باعث شد که ریشه نابسامانی آن عصر را شناسایی کند و در پی چاره‌جویی برآید البته براساس بخش پایانی متن آیه می‌توان به صراحت اظهار داشت که مفهوم آیه شریفه تلفیق ویژگی علم و آگاهی با امانتداری است.

پرهیز از تجمل گرایی
وی در ادامه صحبت هایش با مطرح کردن پرهیز از تجمل‏‌گرایی به عنوان خصوصیتی قابل تأمل برای نمایندگان مجلس گفت: یکی از ویژگی‌های لازم برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرهیز از تجمل‌گرایی است؛ زیرا نمایندگان اشراف‏‌گرا نمی‏‌توانند دغدغه خاطر محرومان و مستمندان جامعه را داشته باشند و درد آن ها را بفهمند. راغبی در این باره با اشاره به جمله‌ای از معمار کبیر انقلاب اسلامی - حضرت امام خمینی رحمة ا... علیه – افزود: امام راحل (ره) می‏‌فرمایند « آن روزی که - خدای نخواسته - مجلسیان خوی کاخ‏ نشینی پیدا کنند و از این خوی ارزنده کوخ‌‏نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم؛ ما در طول مشروطیت از این کاخ‏‌نشین ها خیلی صدمه خوردیم؛ مجلس‌های ما مملو از کاخ‏‌نشین بود و در بینشان معدودی بودند که از آن کوخ‏‌نشین ها بودند و همین معدودی که از کوخ‏‌نشین ها بودند، از خیلی انحرافات جلوگیری می‌کردند.». وی اظهار کرد: در این باره مصادیق زیادی در آیات قرآن وجود دارد که از جمله می‌توان به عبارت « انهم کانوا قبل ذلک مترفین / سوره مبارکه واقعه آیه شریفه 45 » و یا « قالوا طائرکم معکم ائن ذکرتم بل انتم قوم مسرفون / سوره مبارکه یس آیه شریفه 19 » اشاره کرد.

استقلال خواهی و بیگانه ستیزی
این معلم و فعال سیاسی و جانباز هشت سال دفاع مقدس گفت : درباره استقلال‏ خواهی و بیگانه ستیزی به عنوان یکی دیگر از ویژگی های مهم نمایندگان مجلس گفت: از مهم‏ترین دغدغه‏ های نماینده مجلس، باید حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور باشد ؛ او باید در گفته‏ ها، نوشته ‏ها و اظهار نظرهایش، استقلال کشور و تأمین مصالح و حقوق مردم را مد نظر داشته باشد و هیچ گاه اندیشه دوستی با دشمنان و پیوستگی با بیگانگان را در سر نپروراند.
دوستی و تمایل به بیگانگان از خصلت های منافقان
وی افزود: خداوند متعال در سوره نساء با صراحت تمام دوستی و تمایل به بیگانگان را از خصلت‌های منافقان دانسته است و به اهل ایمان سفارش می‏کند که مبادا در تصمیم گیری‌های خود دشمنان اسلام و بیگانگان را بر مؤمنان ترجیح دهند و این ندای آسمانی را به مسلمانان ابلاغ می‏کند که « یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا الکافرین اولیاء من دون المؤمنین ‏» ؛ « ای اهل ایمان ! کافران را به جای مؤمنان دوست و تکیه گاه خود قرار ندهید ».

صداقت و راستگویی در گفتار و رفتار
پویا  با بیان این موضوع که بهترین معیار شناخت مردان الهی و حق باوران راستین، صداقت و راستگویی آنان در گفتار و رفتار آنهاست، این ویژگی را نیز در زمره خصوصیات بارز نماینده مجلس از منظر قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) برشمرد و گفت: طبق فرموده امام صادق علیه السلام باید صداقت و امانتداری افراد را سنجید و آن گاه به آن ها اعتماد کرد؛ آن حضرت ضمن حدیثی می‏فرماید « لا تغتروا بصلاتهم ولا بصیامهم، فان الرجل ربما لهج‏بالصلاة والصوم حتی لو ترکه استوحش ولکن اختبروهم عند صدق الحدیث واداء الامانة - به نماز و روزه افراد فریفته نشوید؛ زیرا شخص گاهی به نماز و روزه عادت کرده که اگر آن را رها کند احساس وحشت می‏کند؛ اما برای شناخت افراد، آن ها را با میزان راستگویی و امانتداری بیازمایید ».

لیاقت و شایستگی
وی لیاقت و شایستگی را نیز بر اساس حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که فرمودند « من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم ان فیهم اولی بذلک منه و اعلم بکتاب ا... و سنة نبیه فقد خان ا... و رسوله و جمیع المسلمین - هر کس از مسلمانان کارگزاری را بر مسئولیتی بگمارد، در حالی که می‏داند در میان مسلمانان، از او شایسته‏تر و داناتر به کتاب خدا و سنت پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم وجود دارد، بی‏تردید به خدا، پیامبر او و جمیع مسلمانان خیانت کرده است »، از خصوصیات بارز و برجسته نماینده مجلس عنوان کرد. راغبی در تبیین خصلت لیاقت و شایستگی به داستان انتخاب طالوت اشاره و اظهار کرد: این خصیصه به خوبی در آیه شریفه 247 از سوره مبارکه بقره تشریح شده و خداوند در این آیه با اشاره به لیاقت و شایستگی طالوت _ در زمینه علمی و هم در امور جسمی به جهت فرماندهی سپاه _ این خصوصیت را از ویژگی های مهم برای فرماندهی و نمایندگی مردم برشمرده است. « .... قال ان ا... اصطفه علیکم و زاده بسطة فی العلم و الجسم »...

شجاعت و شهامت
این جانباز هشت سال دفاع مقدس  با اشاره به شجاعت و شهامت به عنوان دیگر ویژگی مهم نماینده مجلس خاطر نشان کرد: مردان خدا در سایه ایمان قوی و یقین به حقانیت اهداف خود، هرگز از قدرتی جز قدرت خداوند متعال، هراسی به دل راه نمی‏دهند و جز در برابر خداوند متعال سر تسلیم فرود نمی‏آورند؛ همچنان که امام علی(ع) فرمودند « عظم الخالق فی انفسهم وصغر ما دونه فی اعینهم - خدا در وجود آن ها بزرگ و غیرخدا در منظر آنان کوچک است ». رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن در توضیح درباره شجاعت و شهامت یک نماینده مجلس، با محور قرار دادن آیه شریفه 70 از سوره مبارکه احزاب، تصریح کرد: به استناد این آیه شریفه که می فرماید « یا ایهاالذین آمنوا اتقوا ا... و قولوا قولا سدیدا – ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا پروا دارید و سخنی استوار گویید »، بر یک نماینده مسلمان شایسته است که چنین باشد و در موضع‏‌گیری‌ها و اظهارنظرهای خود، از هیچ منصب و مقامی هراس نداشته باشد؛ بنابراین کسانی که نفس ضعیف دارند و در حوادث مرعوب قدرتمندان و استعمارگران می‏شوند، شایسته نمایندگی مردم نیستند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
growth taller
جمعه 28 اردیبهشت 1397 01:33 ق.ظ
In fact no matter if someone doesn't understand after that its
up to other users that they will help, so here it takes place.
How much does it cost for leg lengthening?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:51 ق.ظ
Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast
coming yet again to read other news.
agnusmincy.wordpress.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:41 ب.ظ
Everyone loves it whenever people get together and share
thoughts. Great blog, keep it up!
hirokonevilles.hatenablog.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:07 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes that make
the greatest changes. Thanks a lot for sharing!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:41 ب.ظ
I think the admin of this site is truly working hard in favor of his
web page, since here every stuff is quality based information.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:49 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how
can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo